Artykuły
Co to jest sklejka i dlaczego ją lubimy?

Ponieważ do produkcji większości naszych produktów wykorzystujemy sklejkę brzozową, chciałbym przedstawić Wam trochę informacji o tym materiale. Wiem, że wielu osobom sklejka kojarzy się z „paździerzem” lub materiałem o niskiej jakości i postanowiłem zrobić krok żeby te skojarzenia zmienić.

Jak samemu zamontować panele dekoracyjne od DREWINKY? 0
Jak samemu zamontować panele dekoracyjne od DREWINKY?

A teraz od początku… jeśli czytasz ten wpis to znaczy, że albo już zamówiłeś u nas panele dekoracyjne albo przynajmniej zastanawiasz się nad tym, a to już dla nas miłe.

Zajmijmy się więc montażem. Potrzebujesz do tego:

  1. Panele DREWINKY – już je masz lub będziesz miał je od nas
  2. Klej montażowy – możesz użyć dowolnego kleju dostępnego w każdym markecie budowlanym, ale możesz również zamówić go u nas dzięki czemu nie musisz jeździć po sklepach
  3. Pistolet do kleju – prawdopodobnie masz go w domu, ale w razie potrzeby tak jak klej możesz kupić go u nas
  4. Nożyk do tapet – przyda się do otworzenia kleju i poza tym warto go mieć na wszelki wypadek
  5. Poziomica – zakładając, że chcesz zachować pion i poziom
  6. Kliny i listewki – panele trzeba podeprzeć na początku zanim klej nie złapie odpowiednio
  7. Przygotowaną ścianę – ważne żeby była sucha i oczyszczona z pyłu czy sypiących się elementów, zaimpregnowana lub pomalowana 

I to tyle. Oczywiście można wykorzystać jeszcze wiele innych rzeczy ale nie planujemy budować statku kosmicznego tylko zamontować na ścianie drewniane panele dekoracyjne ;) 

Pierwszą rzeczą którą musisz zrobić to wyznaczyć miejsce gdzie mają znaleźć się panele. Ja tym razem montowałem panele na środku ściany, więc za pomocą lasera krzyżowego wyznaczyłem sobie dół moich paneli oraz prawy bok. Mając te dwie linie wiemy już wszystko i możemy działać. Ważna uwaga, że w przypadku paneli montowanych od sąsiadującej powierzchni jak np. ściana, zawsze powinniśmy zrobić dylatację 5-10mm pomiędzy panelami a tą powierzchnią. Musimy pamiętać, że zawsze na naszych podłogach, ścianach czy sufitach może wyjść jakaś mini krzywizna która może później przeszkodzić nam w równym zamontowaniu paneli.

 

Wracając do naszego montażu, kiedy mamy już wyznaczone linie, nakładamy klej na tył pierwszego elementu. Rozprowadzamy go paskami, równomiernie na całej powierzchni panelu. Jeśli nie jesteś pewny czy nałożyłeś odpowiednią ilość kleju to możesz dać więcej ale nie warto robić grubszych pasków czy punktowych plam kleju. Lepiej więcej pasków o grubości 2-4mm.

     

Teraz najważniejsze, przyklejanie pierwszego elementu. Od niego zależy czy później pójdzie już z górki, czy dopiero zaczną się schody. Przygotowujemy sobie kliny lub w moim przypadku przygotowane wcześniej listewki wycięte na wymiar. Pozwalają one umiejscowić panel na odpowiedniej wysokości i przytrzymają go do czasu pełnego związania kleju. Przykładamy i dociskamy równomiernie panel do ściany i już. Mamy to. Teraz już z górki, o ile wszystko jest ok ;)

 

Bierzemy się za kolejny panel. Tak samo nakładamy klej i lecimy. Najpierw idziemy w poziomie żeby zrobić cały dolny pasek paneli a potem dołożymy nad nimi kolejne. Więc dalej listewki i kleimy.

 

Jeśli mamy zrobiony już cały dolny pasek paneli przechodzimy do kolejnych wyżej. Tutaj nie potrzebujemy już nic poza panelami z klejem. Dokładamy je kolejno dociskając każdy równomiernie do ściany.

  

  

No i mamy to. Cała nasza dekoracja wykonana z drewnianych paneli jest na swoim miejscu. Listewki podpierające zostawiamy jeszcze przez jedną dobę bo tyle teoretycznie wynosi czas pełnego związania kleju więc nie warto eksperymentować. 

Jak widać montaż naszych paneli nie jest trudny i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności oraz narzędzi. Myślę, że każdy może zrobić to samemu w domu. Oczywiście w razie potrzeby pamiętajcie, że my służymy pomocą. Jesteśmy z Wami!.

P.S. Jak zamontujecie już swoje panele podzielcie się fotkami ;) 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl