Jak samodzielnie zamontować panele dekoracyjne od DREWINKY? 0
Jak samodzielnie zamontować panele dekoracyjne od DREWINKY?

 

Jeśli czytasz ten wpis, to znaczy, że albo już zamówiłeś u nas panele dekoracyjne, albo przynajmniej zastanawiasz się nad tym, a to już jest dla nas miłe. Zajmijmy się wspólnym montażem. Potrzebujesz do tego:

 

1. Paneli DREWINKY – już je masz lub będziesz miał je od nas.

2. Kleju montażowego – możesz użyć dowolnego kleju dostępnego w każdym markecie budowlanym lub zamówić go u nas, dzięki czemu nie musisz wybierać się na dodatkowe zakupy.

3. Pistoletu do kleju – prawdopodobnie masz go w domu, ale w razie potrzeby zupełnie tak jak klej możesz kupić go u nas.

4. Nożyka do tapet – przyda się do otwarcia kleju, a poza tym warto go mieć, tak na wszelki wypadek.

5. Poziomicy – by zachować pion i poziom.

6. Klinów i listewek – trzeba podeprzeć nimi panele do momentu aż klej odpowiednio „złapie”.

7. Przygotowanej ściany – ważne, żeby ściana była sucha i oczyszczona z pyłu czy sypiących się elementów, zaimpregnowana lub pomalowana.

I to tyle. Oczywiście można wykorzystać jeszcze wiele innych rzeczy, jednak nie planujemy budowy statku kosmicznego, chcemy tylko zamontować na ścianie drewniane panele dekoracyjne ;) 

 

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić to wyznaczyć miejsce, gdzie mają znaleźć się panele. Ja tym razem montowałem panele na środku ściany. Za pomocą lasera krzyżowego wyznaczyłem sobie dół moich paneli oraz prawy bok. Mając te dwie linie, wiemy już wszystko i możemy działać.

Ważna uwaga: w przypadku paneli montowanych od sąsiadującej powierzchni jak np. ściana, zawsze powinniśmy zrobić dylatację (celową przerwę) 5-10 mm pomiędzy panelami a tą powierzchnią. Musimy pamiętać, że zawsze na naszych podłogach, ścianach czy sufitach może wyjść jakaś mini-krzywizna, która może później przeszkodzić nam w równym zamontowaniu paneli.

 


Wróćmy do naszego montażu. Kiedy mamy już wyznaczone linie, nakładamy klej na tył pierwszego elementu. Rozprowadzamy go paskami, równomiernie na całej powierzchni panelu. Jeśli nie jesteś pewny czy nałożyłeś odpowiednią ilość kleju, to możesz położyć go więcej, unikając tworzenia grubszych pasków czy punktowych plam kleju. Lepiej jest wykonać więcej pasków o grubości 2-4 mm.

 


Teraz najważniejsze, czyli przyklejanie pierwszego elementu. To od niego zależy czy później pójdzie już z górki, czy dopiero zaczną się schody. Przygotowujemy sobie kliny (w moim przypadku są to przygotowane wcześniej listewki wycięte na wymiar). Pozwalają one umiejscowić panel na odpowiedniej wysokości i przytrzymają go do czasu pełnego związania kleju. Przykładamy i dociskamy równomiernie panel do ściany i… już. Mamy to. Teraz już z górki, o ile wszystko jest ok ;)

 


Bierzemy się za kolejny panel. Tak samo nakładamy klej i lecimy dalej. Najpierw działamy w poziomie, żeby zrobić cały dolny pasek paneli, a potem dołożymy nad nimi kolejne. Dalej więc korzystamy z listewek i kleimy.

 

 

Jeżeli mamy zrobiony już cały dolny pasek paneli to przechodzimy do kolejnych, wyżej. Tutaj nie potrzebujemy już nic poza panelami z klejem. Dokładamy je kolejno, dociskając każdy panel równomiernie do ściany.

 

 

Mamy to! Cała nasza dekoracja wykonana z drewnianych paneli jest na swoim miejscu. Listewki podpierające zostawiamy jeszcze przez jedną dobę, bo tyle teoretycznie wynosi czas pełnego związania kleju, więc nie warto eksperymentować. 

Jak widać, montaż naszych paneli nie jest trudny i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności oraz narzędzi. Myślę, że każdy może zrobić to samodzielnie w domu. Oczywiście w razie potrzeby pamiętajcie, że służymy pomocą. Jesteśmy z Wami!

 

P.S. Jak zamontujecie już swoje panele to podzielcie się Waszymi fotkami ;) 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl